Столиця: Амман
Телефонний код: +962
Домен: .jo
Грошова одиниця: йорданський динар
Мова
Державна мова в Йорданії – арабська. Більшість населення говорить англійською.
Час
Протягом більшої частини року різниці в часі між Україною і Йорданією немає. З квітня по жовтень країна переходить на літній час – в цей період різниця може становити 1 годину.
Географія
Йорданія – держава на Близькому Сході. На півночі межує з Сирією, на сході – з Іраком, на заході – з Ізраїлем, на півдні – з Саудівською Аравією. Частина південного кордону омивається водами Акабської затоки Червоного моря. Велику частину країни займають кам’янисті і піщані пустелі, обрамлені невисокими горами і плоскогір’ями, в яких зрідка зустрічаються невеликі оазиси. Місто Акаба є не тільки єдиним портовим містом країни, але і курортом, а так само вільною економічною зоною. У декількох кілометрах по морю від берегів Йорданії починається територія Єгипту, з яким є регулярне морське сполучення.
Клімат
Середземноморський клімат, комфортний для відвідування країни круглий рік, але найвдаліший час для поїздки до Йорданії – весна або осінь. У липні і серпні зазвичай жарко, але сухо. На Мертвому морі в Йорданії сонячно і жарко з травня по початок листопада, середня температура дорівнює +30 С, взимку і навесні (листопад – квітень), також сонячно і тепло, при цьому середня температура становить +20 С.
Туристичні регіони
Як дістатися
Регулярні рейси до Йорданії вилітають з Києва та Одеси.
Віза
Громадянам України для візиту до Йорданії потрібна віза. Оформити її можна в посольстві, а ще отримати прямо в аеропорту або на кордоні.
Митні правила
Ввезення іноземної і національної валюти не обмежене (декларація обов’язкова). Вивіз ввезеної валюти не обмежений, національної – не більше 300 динар. Безмитно ввозиться до 200 шт. сигарет або 25 сигар, або 200 гр. тютюну; до 1 пляшки вина або міцних спиртних напоїв; розумну кількість парфумерних виробів для особистого користування, а також сувеніри та подарунки на суму не вище $ 150. Заборонено ввезення зброї, наркотиків. При ввезенні і вивезенні предметів антикваріату слід мати квитанцію, видану продавцем. При ввезенні предметів розкоші слід заповнити спеціальну декларацію і заплатити мито за ввезення.
Банки і обмінні пункти
Банки працюють з 08.30 до 12.30 і з 15.30 до 17.30 з суботи по четвер. Під час Рамадану більшість банків працює тільки з 08.30 до 10.00, хоча деякі великі банки відкриті і після обіду. Розрахунок за товари і послуги зазвичай відбувається в динарах, іноземна валюта практично ніде не приймається до оплати. Гроші можна обміняти в аеропорту, готелях, банках і спеціалізованих обмінних пунктах.
Транспорт
В Йорданії дуже зручно їздити на таксі, тим більше що коштує це зовсім недорого, а дороги в дуже пристойному стані. При посадці краще перевірити, щоб лічильник у водія був обнулений. Можна домовитися про ціну за проїзд і без лічильника, але зазвичай так виходить дорожче. Також можна взяти машину напрокат. Приймаються водійські права, дійсні в країні Вашого постійного проживання, отримані, як мінімум, рік назад. Рух правосторонній, як і в Україні.
Чайові
Багато ресторанів і готелів включають чайові в рахунок, тому окремо їх давати не обов’язково. Якщо ж чайові в рахунок не включені, – зазвичай залишається сума, яка складає приблизно 10% від загальної суми рахунку. У таксі чайові не обов’язкові. Якщо таксист працює з вимкненим лічильником, – вартість поїздки треба оговорювати до того, як сісти в машину.
Національна кухня
У йорданській культурі їжа і її смак займають важливе місце, кухня заснована на арабських кулінарних традиціях. Прихильники здорового харчування, як і гурмани, знайдуть тут все необхідне, так як в цій країні використовують велику кількість овочів і фруктів, зелені і приправ, різноманітні пряні трави, а також лимонний сік, йогурт, сир, горіхи і злаки. Переважна більшість йорданців сповідує іслам, тому тут традиційно не прийнято їсти свинину, але широко використовується баранина, телятина та птиця (курка). Мабуть, головною м’ясною стравою в країні є менсаф, яка готується з баранини, звареної в соусі з молочнокислого національного продукту лабан і рису. В Йорданії, особливо в Аммані, дуже багато першокласних ресторанів, що спеціалізуються на іноземній і арабської кухні.
Культура і звичаї
Йорданія мусульманська країна, тому їх традиції пов’язані з релігією. Вони дуже доброзичливі і гостинні, але злегка забудькуваті. Як і в нашій країні, вітання та прощання супроводжується рукостисканням і питаннями про справи. Короткі спідниці та шорти можуть викликати негативні емоції у вашу сторону. Жінки повинні пам’ятати, що сідати на переднє сидіння автомобіля вважається верхом непристойності.
Магазини
Єдиного графіка роботи торгових точок тут немає – кожен господар визначає тимчасові рамки на свій розсуд (зазвичай без обіду). Лише супермаркети зазвичай відкриті з 9.00 до 13.00 і з 15.00 до 20.30 з суботи по четвер без обіду (вихідний день – п’ятниця).
Безпека
Йорданія є однією з найбезпечніших арабських країн на Близькому Сході, але у всіх випадках подорожі по країні, а особливо в прикордонних районах, варто з собою носити паспорт на випадок перевірки документів.
Екстрені телефони
199 – Швидка допомога і МНС (пожежна служба) Йорданії;
191 – загальний телефон поліції Йорданії;
190 – Дорожня поліція Йорданії;
196 (додатковий номер: 4661) – Туристична поліція Йорданії